Dragi moji,
vratila sam se sa još jedne nezaboravne avanture, a mogu reći i sa putovanja mog dosadašnjeg života, pa reših da svoje utiske podelim sa svojim dragim čitaocima, kao što je običaj.
Elem, još prošlog leta sam obećala sebi, a o tome maštam već jedno 3,4 godine unazad, da ću posetiti neko od magičnih ostrva Kiklada. Ipak sam sad u kategoriji iskusnog grčkog turiste, pritom napunila 30, tako da je došlo vreme za te neke mirnije destinacije, bez paradajz turizma i pijanih Engleza, a i srpskih žurki.
Zaista, ovde dolazi neki kulturniji svet, uglavnom Italijani i po koji Rus ili Francuz. Samim tim su i cene prilično više, nego u mestima gde Srbi vole da letuju. Zato ih na Naksosu i nema maltene. Svega dve devojke iz Bosne su iz moje grupe bile na Naksosu.
U svakom slučaju, odmor na nekom od kikladskih bisera nije za ljude koji svoj odmor zamišljaju tako što će boraviti samo u jednom mestu i obići tek neku plažu. Bilo da idete u svojoj režiji ili preko agencije, dodatni trud će biti potreban i malo više cimanja nego što ste navikli na odmoru.
U svojoj režiji bi prvo avionom morali do Atine, potom do Pireja, pa odatle trajektom na željeno ostrvo i isto tako u povratku. Kada je reč o agencijskom aranžmanu direktnim čarter letom stižete u Kamari na Santoriniju, sutradan već oko 14h vas kupi mini bus i vozi do luke na Santoriniju, da bi se u pola 4 ukrcali na trajekt za Naksos, u ovom slučaju, i na njemu boravili 6 dana, sa tim da prvi i poslednji dan gubite jer se u dolasku stiže kasno, a u povratku ide već oko podneva, u luku glavnog grada Naksosa, u Horu. Po povratku na Naksos, imate još dva dana da uživate na Santoriniju, pa pravac kući.
Moram da naglasim da je moj smeštaj bio na jednoj od najpopularnijih i najuređenijih plaža Agia Ani i mislim da sam napravila dobar izbor. Ništa lepše nego kad ti je plaža na 10 koraka, a izbegneš gungulu ostrvskih glavnih gradova, koje dovoljno imaš i u svom gradu.Agia Ana je od glavnog grada Hore udaljena svega 6 kilometara, a odlično uređen javni prevoz vas može lako odvesti do centra svakog dana od 8.10 do 2.40h ujutru na svakih pola sata.U autobusu ne postoji kondukter, već se karte kupuju u supermarketu ili u prostorijama KTELA-a, u blizini luke, ukoliko iz Hore krećete ka Agia Ani.Cena karte je u jednom pravcu 1,80 evra i savetujem da odmah kupite onoliko koliko vam treba.
Imajući u vidu da sam se sama upustila u ovu kikladsku avanturu i samim tim bila uskraćena za rent-a-car, može se reći da sam zagrebala po površini ovog najvećeg kikladskog dragulja belo-plavih kućica, koji mnogo toga ima da ponudi. Barem nekih 15 plaža i mnoštvo pikturesnih sela i arheoloških nalazišta.
Neke od plaža su potpuno uređene, neke delimično a neke uopšte nisu. Ono što im je svima zajedničko jeste vetar koji neprestano duva različitim intenzitetom naravno, gde pomislite da li ćete se uopšte kupati koliko je hladno i van vode i u njoj. No, kako dani odmiču shvatite da taj vetrić itekako prija i lepo rashladi kad upeče grčko sunce, a samim tim temperatura ne prelazi više od 29 stepeni, maksimum 30.
Kada je reč o plažama, iako sam se zaljubila u Agia Anu i njene divne kafiće i restorane na plaži, malo sam se otisnula i u komšiluk, ali ne predaleko.Tako sam jednog jutra nakon lagane desetominutne šetnje pokraj mora, stigla na plažu Agios Prokopios, koja takođe ima beach barove i restorane preko puta ulice, ali je mnogo sve umerenije i ona po svom obliku liči na veliki bazen, a more je tirkizno sa mekanim peskom, idealnim za masažu stopala. Ova plaža je mislim zgodnija za plivanje jer je more mirnije i manje duva vetar. Ova plaža je desno od Agia Ane, dok sa leve strane vas bus odvede do treće čuvene plaže i najduže na ostrvu, a to je Plaka.
Pre nje, autobus staje ispred autentične, tradicionalne taverne, sa starim drvetom masline i stolovima i stolicama ispod, pa ceo ambijent izgleda rajski, zbog čega se taverna zove Paradeisos iliti Raj. Noću je ovde teško naći slobodan sto, pogotovo u špicu sezone, a jasno je i zašto. Drvo bude osvetljeno brojnim lampionima, a more nadomak očiju, plus ukusna hrana,te tako nijedno čulo ne bude zapostavljeno, zbog čega mi hedonisti toliko i volimo Grčku.
Inače, belo vino i sirevi karakterišu i ovo ostrvo i ovu oblast u Grčkoj, pa se malo oseti i francuski prizvuk, ali je ipak razlika u mentalitetima očigledna.Preporučujem da jedan dan odvojite za posetu glavnom gradu Hori i tu se izgubite u mnoštvu uskih uličica koje vas vode na razna mesta, a bogami i do plaže Agios Georgios iliti Sveti Đorđe, koja uopšte nije loša za gradsku plažu a vetra gotovo da nema.
Kad već pričamo o plažama, komplet suncobrana sa dve ležaljke se kreće od 8 do 12 evra.Kafu ne pijem, ali evo i tih cena. Cena nescaffe frapea je 3,50 evra, turske kafe 3,00, ledenog čaja isto 3 evra,a male vode 0,60. Grčka salata je između 6,50 i 7,00 evra a giros 2,50, sa tim da u Agia Ani nigde nisam videla giros pitu za poneti, jer je sve smešteno na plažu i ne postoji nikakvo šetalište ili nešto slično.
Javni prevoz je kao što rekoh dobro organizovan na relaciji glavni grad-ostala mesta, a gazdarica me je informisala da iz mog mesta mogu samo do Plake autobusom, dok za ostale plaže treba da se ode do Hore, pa do ostalih plaža. U svakom slučaju, sve to treba proveriti na licu mesta. Na svakom stajalištu imate istaknut raspored stanica, pa se lako možete informisati ili pitati vozača. Koliko sam ja razumela, jedan je autobus koji ide i u Horu i na plaže.Svako grčko ostrvo je priča za sebe što se tiče lokalnih autobusa.
Savetujem da na tim drugim plažama ne budete do kasno u noć, jer možete ostati bez autobusa a plaže Agios Prokopios, Maragas i Plaka su lako dostupne pešaka ukoliko odsedate u Agia Ani kao ja.
Toliko za ovo javljanje sa čarobnog Naksosa a u sledećem postu čitajte o nezaboravnim prizorima sa nestvarnog Santorinija.
Predivna Grcka. predivne fotografije. 🙂
Свиђа ми сеСвиђа се 1 person
Hvala Milutinovicu, slazem se u potpunosti.
Свиђа ми сеСвиђа ми се