Gradovi sa filmskog platna

Koliko puta ste zahvaljujući filmu upoznali delove nekog grada, delimično osetili njegovu atmosferu i imali utisak da ste već bili tamo? Filmsko platno ima tu magiju kojom nas zaseni i kombinacijom vizuelnih, zvučnih i ostalih efekata nam aktivira čula i dočara neko mesto koje do sada nismo nikad posetili uživo. Na osnovu svih tih kadrova, mi stvaramo neku svoju projekciju određenog grada i destinacije u glavi i verovatno da u skladu sa tim ili imamo veliku želju da posetimo neko mesto ili averziju.

Koji su to gradovi koji su najviše korišćeni u filmovima i koji su to najpoznatiji filmovi snimljeni na tim lokacijama, saznaćete u ovom zanimljivom postu koji otvara rubriku filmovi i putovanja. Kofernjača je u duši pasionirani filmofil, pa je rešila da delić svog bloga posveti sedmoj umetnosti. Od pomenutih gradova, sam bila samo u jednom, a ostale upoznala preko filmova.

filmovi

Na počasnom mestu se nalazi Njujork. Mogu li se pobrojati svi filmovi snimljeni u ovom gradu, u svim godišnjim dobima, svih žanrova? Serija koja je svakako najviše proslavila ovaj grad je serija Seks i grad, ali hajde da serije izuzmemo ovom prilikom. Central park, Menhetn, Brodvej, Bruklinski most, Bronks, Peta avenija, žuti taksi su samo neki od pojmova koje smo naučili zahvaljujući  filmovima. Izdvajam samo neka, meni draga ostvarenja koja su ovde snimljena, a to su : Annie Hall, Awakenings, Breakfast at Tiffany’s, The cotton club, Dressed to kill, Manhattan, Once upon a time in America, Rosemary’s baby, Tootsie, Sleepless in Siattle, Taxi driver, The seven year itch, Rear window i mnogi, mnogi drugi. Verovatno da ta haotična atmosfera ovog grada pogoduje raznim žanrovima, jer zaista osetite taj stres na ulicama, užurbanost, različitosti i koliko ste vi samo nebitna kap u tom okeanu ljudi.

njujork2

odriNa drugo mesto bih stavila Pariz, najromantičniji grad na svetu. Ajfelov toranj, Luvr, Monmartr, sve ono što čini Pariz posebnim i fotogeničnim mu je dalo privilegiju, da bude više puta epicentar snimanja nekog velikog filma i verovatno da filmadžije vole taj njegov slobodan, umetnički, boemski duh. Zato negde filmovi koji su ovde snimljeni sadrže tu neku poetičnu notu, uglavnom. Setimo se filmova : Last tango in Paris, Amélie, The dreamers, Moulin Rouge, An American in Paris, Belle de jour, Midnight in Paris, itd. Jedva čekam da jednog dana posetim Pariz i osetim to malo magije što je u njemu ostalo, kako kažu.

pariz

tango

Na trećem mestu se nalazi drevni, jedinstveni, neodoljivi Rim. Kako da sve te znamenitosti, blaga, mentalitet, pjace i fontane ne privuku oko kamere? Još jedan fotogeničan grad, koji sasvim opravdano privlači milione turista, a i filmadžije, da njegovu lepotu i čar iznova i iznova ovekoveče na filmskom platnu. Svi pamtimo film Dolce vita, Roman holiday, Three coins in the fountain, a od novijih je svakako film La grande belleza taj koji prenosi uverljivo taj senzibilitet Rima i njegovih građana, to slavljenje života i poroka i umetnosti.

rim

rim2Četvrto mesto opet prepuštam Americi i Holivudu, kao doživotnom centru sedme umetnosti i filmske industrije. Dakle, grad anđela, Los Anđelos, je još jedan u nizu forsiranih gradova od strane scenarista i reditelja. Nekako me za ovu lokaciju, vezuju asocijacije na filmove koji govore o mračnoj strani Holivuda i filmskih zvezda, o izopačenosti tog sveta, o životu na ivici kada sam život gubi smisao, jer se ostvario američki san o bogatstvu i slavi, pa se ne zna kuda dalje i gubi dodir sa realnošću. Sa druge strane su svi oni koji mladost posvete ostvarenju tog sna, ali uzalud. L.A. story, Die hard, Graduate, Rebel without a cause, L.A. confidential, Mullholland Dr. i još mnogi drugi nam dočaravaju ovaj grad i imamo utisak da smo više puta bili tamo.

la

la2

Za kraj ovog filmskog putovanja, vas vodim u Las Vegas. Grad greha, poroka, neumrenosti, bluda, razuzdanosti je još jedan vrlo popularan grad za snimanje. Pošto se u Vegasu sve vrti oko kocke i sexa, filmovi Casino, Ocean’s eleven, Viva Las Vegas, Fear and loathing in Las Vegas, Diamonds are forever i mnogi drugi će ostati u istoriji filma, jer su nam dočarali ubedljivo sav taj glamur i sjaj, a sa druge strane razvrat i bes.

vegas

vegas2

Pre zaključka, poklanjam još jedan dragoceni naslov ostvarenja čija se radnja dešava u skoro svim pomenutim gradovima. Reč je o Džarmušovom filmu Night on Earth iz 1991.godine.

Ja sam bila samo u Rimu od navedenih filmskih gradova, ali moram priznati da želim da posetim i ostale, zahvaljujući uticaju filmova, televizijskih reportaža i serija, itd. Da li mislite da su ovi gradovi već pomalo turistički i filmski izlizani ili su večni? U kom gradu bi vi snimili film, da ste reditelj? Da li i na vas ovako utiču filmovi i koliko realno prikazuju pomenute gradove? Da li ste bili u nekom od pomenutih gradova i koja je razlika uživo i na filmu? Na kraju, koliko filmska promocija utiče na popularnost nekog grada kao turističke destinacije?

Željno iščekujem vaše komentare i pozdravljam do sledećeg pakovanja.

 

2 thoughts on “Gradovi sa filmskog platna

  1. Sjajna tema bloga !!!
    Istina velika, sve ove gradove smo najpre upoznali iz fotelje sa papucama na nogama…a tek kasnije, mozda, stvarno 🙂 Mislim da tu Velika jabuka prednjaci…nikad nisam bila ni ja, a izgleda mi, zahvaljujuci serijama i filmovima , tako poznato i blisko, mada i zastrasujuce kao gigant preko ljudskih mera…
    Bravo za tekst 🙂

    Свиђа ми се

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришете користећи свој WordPress.com налог. Одјави се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришете користећи свој Facebook налог. Одјави се /  Промени )

Повезивање са %s