Jordanski gurmanluci

Dragi moji,

danas obeležavamo najveći hrišćanski praznik Uskrs, te vam želim da lepo provedete još jedan karantinski dan u krugu onih koje najviše volite. Ja se iskreno nadam i duboko verujem, a negde i predosećam da će nakon Uskrsa, stvari krenuti na bolje i početi da se normalizuju.

Kako je Uskrs praznik koji slavi radost života, obično ga krasi bogata trpeza, te sam ja rešila da danas objavim jedan kratak, ali sočan post o jordanskim specijalitetima. Vreme je praznika, opustimo se i relaksirajmo uz neka lagana online štiva i postove poput ovog. Kao što sam već više puta rekla, na ovom putovanju sam maksimalno uživala u svemu, a pogotovo u hrani, pa hajde da vidimo koji su to sastojci i jela zastupljeni u ovoj neobičnoj kuhinji i kulturi.

Pre nego što krenem sa top listom, samo da napomenem da sam većinu specijaliteta kusala u poznatom, visokokvalitetnom restoranu u Wadi Musi, pod nazivom Al Wadi. Drugarica i ja smo imale priliku da upoznamo vlasnika restorana koji nam je ponešto ispričao o svojoj karijeri pastry šefa, o tome da je vlasnik i poslastičarnice u Wadi Musi i da strogo vodi računa o načinu pripreme, kvalitetu sastojaka itd. Na njihovom meniju nećete videti sto jela, već svega nekoliko, ali su sva vrhunski pripremljena a porcije prilično obilne i to je ono što mi se naročito dopada. Dakle, akcenat zaista jeste na kvalitetu, a ne na kvantitetu a kada je reč o cenama, jedno jelo u restoranu poput ovog u proseku košta između 12 i 15 eura po osobi. A sada sledi lista. Krećemo. Prvo i počasno mesto pripalo jeeeeee :

  1. Humusu  – Humus je nešto što ovde možete jesti za sva 3 obroka i podjednako uživati. Postoje razne varijacije humusa i mnogi drugi namazi koje treba da probate, a kako je Jordan zemlja koja spada u najveće proizvođače maslina, maslinovo ulje se najviše koristi u jordanskom kulinarstvu, a potom i beli i crni luk, paradajz i limun uz mnoštvo šarenolikih začina. Humus se uglavnom pravi od leblebija, a  služi kao predjelo uz razne druge namaze poput baba ghanoush-a (baba ganuša) koji se pravi od plavog patliđžana, belog luka, maslinovog ulja, tahinija, limunovog soka i soli uz mogući dodatak peršuna ili semena nara. Poseban je gušt ovo probati u nekom lokalnom, zabačenom restoranu, pomalo neurednom, uz te njihove preukusne lepinjice, koje su uglavnom tople i tope se u ustima. Ovo predjelo vas može prilično zasititi pa ne ostane mesta za glavno jelo. 20190213_174417

2. Na drugom mestu se nalaze kamilji ćevapi koje sam takođe degustirala u pomenutom Al Wadi restoranu. Neobična jela su nešto što oduvek volim da probam i ovo je zaista bio izazov za nepca. Suštinski je ukus identičan našim ćevapima, samo su ovi malo pikantniji i duži, a tanji. Neću kaljati post pričama o koroni, ali obzirom da postoji teorija u moru mnogih, da je ovaj virus preneo neki zaraženi vuhanski slepi miš, pitam se koliko će turisti posle svega biti spremni da probaju jela od egzotičnih životinja u azijskoj regiji i tako tim delovima sveta.

No, vraćamo se kamilici koju sam pojela. Od vlasnika pomenutog restorana sam ponešto  saznala o posebnom načinu uzgoja kamila koje se koriste u gastronomske svrhe. To naime nisu one iste olinjale kamile koje turisti i goniči mrcvare u pustinji. Reč je o drugoj vrsti kamila koje se uzgajaju samo za te kulinarske potrebe, u posebnim, privilegovanim uslovima, kako bi meso bilo što bolje. Možda će neko reći da sam nemilosrdna i da ne volim životinje, što je daleko od istine, no morala sam probati ovaj delikates. Kao što vidite i oni se služe uz lepinjice, sosić i sveže povrće kao prilog. U meniju je pisalo Camel meat (kebab i varijanta shish kebab).

IMG-bf335f3b2e4b2620125725d397aadf96-V

3. Zavidno treće mesto pripada jednom zaista posebno pripremljenom jelu u kom sam uživala boraveći u pustinji. Tamošnji beduini su nam priredili obilatu večeru za pamćenje u šatoru, uz pregršt mesa, soseva, namaza, salata, vrhunski beduinski čaj i ovaj beduinski specijalitet koji se zove Bukhari. Reč je o jagnjetini koja se kuva u foliji pod zemljom, zajedno sa pirinčem i krompirom. Bila sam zabezenuta kojom brzinom su beduini vešto izvadili tu ogromnu posudu iz zemlje, a ta ista zemlja upila suvišnu masnoću pa je meso bilo prste da poližete. Cela ta noć u pustinji je zaista bila jedno posebno i bogato iskustvo koje spaja i meditaciju, i muziku i gastronomiju i lokalne običaje, potpuni ugođaj za jednog potpunog hedonistu poput mene.

20190217_183441

 

20190217_184013

4. Četvrto mesto sam rešila da dodelim još jednom fantastičnom jagnjećem specijalitetu, a to je mansaf. Iako je jagnjetina jedno od retkih mesa koje baš ne volim, ovde mi je i ono prijalo. Ovo je zapravo jagnjetina u jogurtu, pripremljena na poseban način te jogurt dosta neutrališe taj prepoznatljivi šmek jagnjetine, a meso bude mekano i odvaja se od kosti. Ovo jelo sam takođe probala u restoranu Al Wadi i stvarno sve pohvale za šefa. Imajući u vidu jordansku veroispovest, ne čudi što su jagnjetina i piletina najviše zastupljene u jelovniku.

20190216_202858

5. Na poslednjem, ali podjednako bitnom mestu ove mini gastronomske liste se nalazi jelo falafel. Ovo jelo koje najverovatnije vodi poreklo iz Egipta su zapravo ćufte koje se prave od leblebija, boranije ili i jednog i drugog. Vrlo često se unutar ćufte stave i začinske biljke i luk. Ovo jelo je širom sveta prisutno u vegetarijanskoj kuhinji, vrlo lagano i prijatno. Ulična klopa je uglavnom simbol za falafel.

20190214_200135

Nadam se da je prijao ovaj gastronomski post i da ste ponešto novo naučili o jordanksoj kuhinji, pa ćete znati šta da probate, kad vas put tamo jednom odvede.Ovim tekstom zaokružujem jordansku trilogiju, pa sledeći put vodim u neke druge krajeve lepe i neobične.

Želim vam da jednim dubokim udahom a potom još dubljim izdahom oterate sve negativne misli i nestrpljenje koje vas na pragu ove 6. karantinske nedelje sigurno obuzima. Neka ova opuštajuća slika sa nargilom, na kraju teksta, bude lajtmotiv za izdržati poslednje dane i nedelje karantinske torture i maštajte o putovanjima, ili pišite o nekim ranijim, kako bi iole održali vezu sa lepšom stranom realnosti i nekadašnjim navikama i životom.

Odoh da napravim sebi jedan beduinski happiness tea. Ostajmo dobro. Veliki pozdrav od Kofernjače i Hristos voskrse.

20200419_113603

20190214_191346

 

20190216_210201

 

 

 

 

2 thoughts on “Jordanski gurmanluci

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се /  Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се /  Промени )

Повезивање са %s